Jakie prawa dla pracowników obowiązują w Stanach Zjednoczonych?

Jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków, jeśli chodzi o zarobki, są Stany Zjednoczone. Wciąż większość Polaków marzy o tym, żeby zakosztować „amerykańskiego snu” i przenieść się do miejsca, gdzie można spotkać luksus, dobre zarobki oraz zupełnie inny styl życia, niż ten znany u nas – tam podobno życie płynie wolniej, spokojniej, a ludzie są przyjaźniej nastawieni do siebie nawzajem oraz do świata. Przyjeżdżając do danego kraju trzeba jednak przede wszystkim znać i stosować się do obowiązującego prawa – w przypadku pracy warto znać podstawowe prawa i obowiązki każdego pracownika, który zaczyna szukać szczęścia właśnie na tym polu.

Regały do archiwum
http://www.log-system.pl
Dostawca kompleksowego wyposażenia magazynów.
W naszej ofercie znajdują się regały paletowe, półkowe, magazynowe.

Dlaczego tak chętnie podejmujemy się pracy w USA?

Jak głosi prawo Stanów Zjednoczony, dosłownie każdy zatrudniony w tym kraju, czy to legalnie czy nielegalnie (!), na umowie bądź bez umowy ma prawo do należnej mu zapłaty za wykonane zadania. Tutaj również można liczyć na konieczność wypłacenia wszystkich nadgodzin, o co na przykład w Polsce czasami trudno, gdyż nadgodziny w naszym kraj traktowane są zwykle jako charytatywny wkład w rozwój firmy. Żaden pracownik zatrudniony w Ameryce nie może zarabiać mniej niż ustawowe dziewięć dolarów na godzinę, jednak nawet tutaj należy zwrócić uwagę na kilka wyjątków: na liście zawodów niepodlegających niniejszej stawce minimalnej można znaleźć kelnerów, dozorców budynków oraz taksówkarzy.

Ustawowy czas pracy

Tygodniowy system pracy obejmuje konieczność przepracowania czterdziestu godzin i za wszystkie powinna zostać wypłacona pensja. Każda kolejna godzina, czyli nadgodzina spędzona w miejscu zatrudnienia, daje pracownikowi stawkę pomnożona półtora raza. Dotyczy to dosłownie każdej przepracowanej godziny ponad normy. W większości wykonywanych zawodów również czas potrzebny na przygotowanie się do wykonywania zadań, a więc czas potrzebny na ubranie ochronnej odzieży, konieczny na pobranie narzędzi czy przygotowanie miejsca pracy będzie zaliczał się do czasu pracy. W niektórych przypadkach nawet czas potrzebny na dojazd będzie liczony już na poczet pracy.

Specjalne ubranie

Niektóre zawody wymagają ubierania się w specjalne uniformy pracownicze i o ile spodnie czy biała koszula za takie specjalne ubranie nie jest w ogóle traktowana, tak już na przykład jakikolwiek strój czy ubiór ochronny – owszem. Utrzymanie go w czystości oraz jego zakup czy posiadanie go w dobrym stanie należy do pracodawcy. Jeśli ten nie obliguje się do trzymania go w czystości, musi za to dodatkowo zapłacić pracownikowi.

Dodatkowe pieniądze

Pracodawca, jeśli zatrudnia się w oparciu o minimalna stawkę pieniężną, może być zobligowany do zapłacenia ci dodatkowych pieniędzy ponad dziesięć godzin tego samego dnia spędzonych w pracy, a więc jeśli licząc z przerwami na posiłek spędziłeś w pracy jedenaście godzin, w nielicznych przypadkach pracodawca będzie zmuszony zapłacić ci za dwanaście godzin twojej obecności w miejscu pracy. Jeśli jesteś pełnoletni, czyli ukończyłeś osiemnaście lat, nie ma żadnej górnej granicy, określającej, ile czasu możesz spędzić w pracy.

Podobne artykuły