Jakie prawa ma pracownik budowlany w Stanach Zjednoczonych?

Nasz naród słynie ze zdolności do prac fizycznych oraz do specjalistycznych, fachowych, takich właśnie jak szeroko znane oraz cenione na zachodzie zawody budowlańców, osób zajmujących się wykańczaniem wnętrz, malowaniem ścian czy innymi tego typu pracami. Zanim dostaniemy wizę i wyjedziemy za chlebem, warto w pierwszej kolejności poznać wszystkie sekrety oraz tajniki naszego nowego kraju, który oferuje nam zatrudnienie – warto przecież wiedzieć, na jakich warunkach nam je oferuje.

Co musi wiedzieć pracownik budowlany wyjeżdżający za pracą?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że będąc zatrudnionym przy pracach związanych z budową autostrad, w szkołach publicznych, w sądach czy na poczcie, przy publicznym systemie kanalizacji, przy oczyszczalniach ścieków, ale również w bazach wojskowych stawka minimalna dla ciebie będzie ustala ustawowo – nie możesz więc zarobić na godzinę mniej niż liczba dolarów ustalana każdego roku na nowo – sezonowo, dla wszystkich pracowników budowlanych. Może się więc zdarzyć, że będą rozbieżności między nimi w poszczególnych latach. Oczywiście obowiązują również wszystkie nadgodziny, czyli czas w tygodniu spędzony w miejscu pracy ponad czterdziestogodzinnym wymiarem. W przypadku takich rządowych projektów pieniądze płacone są przez Ministerstwo pracy, a dokładniej przez Departament Pracy.

Każda branża ma swoja stawkę

Dla specjalistycznych, fachowych zawodów stawki ustalane są indywidualnie co sezon. Jeśli więc reprezentujesz któryś z nich, na przykład jesteś mechanikiem kanalizacji czy mechanikiem zraszaczy, izolatorem, hydraulikiem, elektrykiem, pracownikiem przystosowanym do ściągania azbestu, malarzem, dekarzem, ślusarzem, stolarzem, kafelkarzem, mechanikiem zajmującym się sprzętem AGD oraz klimatyzatorami, masz do czynienia z betonem, należy ci się ta właśnie, indywidualna stawka dla określonej branży.

Związku zawodowe – czy trzeba do nich należeć?

Przynależność do różnego rodzaju organizacji i związków, takich jak związki zawodowe, nie jest wymagane, żeby otrzymywać należna zapłatę za wykonane przez siebie obowiązki zawodowe. Ich słuszność i należności wynika bardziej z ustawowe prawa niż z przynależności do czegokolwiek. Nie trzeba się jednak martwic o żadne podatki czy składki chorobowe i emerytalne odprowadzane przez pracodawcę, nawet tego płacącego wyłącznie gotówką do ręki zamiast  na konto, ponieważ nawet taki pracodawca jest zobligowany do przedstawienia listy płac, a także do udokumentowania wpłat poczynionych na poczet tychże właśnie składek oraz podatków dla państwa. Wszelkie inne formy zatrudnienia czy pseudozatrudnienia, a więc wszelkie umowy „na czarno” muszą być uregulowane przez pracodawcę w razie nieprawidłowości wykazanych przy kontroli. Konieczne jest zapłacenie przez niego zaległych podatków oraz składek.  Musi także wypłacić należność wszystkich nadgodzin, jakie przepracowałeś. Prawo amerykańskie chroni pracowników – ci, jeśli nie dostawali odpowiedniej stawki godzinowej lub nie dostawali wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny, mogą domagać się zadość uczynienia na drodze sądowej.

Podobne artykuły